Zakrslý siamský (ZSi)

s chovem začal roku 1960 posuzovatel V. Branda. Jako výchozí plemeno použil zakrslého kuního, který se vyštěpil z importovaného rodičovského páru zakrslých černých a celobarevného jedince anglického strakáče madagaskarového.

Klub chovatelů zakrslých králíků
http://www.zakrslykralik.unas.cz/

Standard plemene:

Genotyp:
Genotyp Plemeno
aman bb CC DD gg       žlutý (ZSi)
aman bb CC dd gg modrý = isabella (ZSim)

Měsíční přírůstky hmotnosti:

měsíc

1.

2.

3.

4.

5.

6.

kg

0,2

0,4

0,6

0,8

1,0

1,2

Bodovací stupnice:

1. Hmotnost 10 bodů
2. Tvar 20 bodů
3. Typ 20 bodů
4. Srst 20 bodů
5. Barva krycího chlupu a siamské znaky 20 bodů
6. Barva podsady 10 bodů
7. Péče a zdraví 5 bodů
    100 bodů

Pozice 1. - Hmotnost
0,7 - 0,79 kg
0,8 - 0,89 kg
0,90 - 1,25 kg
1,26 - 1,34 kg
1,35 - 1,50 kg
8 bodů
9 bodů
10 bodů
9 bodů
8 bodů

Pozice 2. - Tvar
viz. všeobecná část

Pozice 3. - Typ
viz. všeobecná část
Tělo: krátce zavalité, stejně široké po celé délce. Končetiny: krátké a zakrslému typu přiměřeně silné. Na stole má předvést kočičí nášlap. Krk: je neznatelný, pírko: velmi krátké. Hlava: v poměru k malému tělu značně velká, avšak krátká, široká v čele, s výraznými rovnými lícními partiemi a krátkou tupou tlamičkou, kterou označujeme jako žabí tlamu. Šířka čela ve výši očí: u samců nad 5,5 cm, u králiček nejméně 5 cm. Oči: mimořádně velké a vypouklé. Uši: mají mít délku nejvýše 5,5 cm, jsou těsně u sebe zpříma nesené, dobře osrstěné a jemné, nikoliv však tzv. papírové. Na svých koncích mají být pěkně zaoblené.

Pozice 4. - Srst
Srst: neobyčejně hustá v podsadě, elastická, na omak měkká, délka krycího chlupu je 1,8 až 2,0 cm.

Pozice 5. - barva krycího chlupu, siamské znaky

žlutý
Barva krycího chlupu: velmi světle nažloutle šedá (madagaskarová)i na břiše. Směrem k bokům a na prsa se dále zesvětluje. Zátylek a lopatková partie jsou mírně tmavší. Siamské znaky: Tmavé zbarvení uší, nosní masky, očních kroužků, pírka, končetin, méně výrazný hřbetní pruh široký asi 8 cm, tmavší skráňové znaky a světlá čelní partie - tzv. zrcadlo. Spodina pírka může být světlejší. Barva očí: hnědá, světélkující panenka je výrazná. Drápy: tmavě rohovité.

modrý
Barva krycího chlupu je slonovinová až krémová s velmi lehkým nádechem modře madagaskarovým (isabella). Zátylek a lopatková partie jsou o něco málo tmavší. Kuní znaky: pás na hřbetě až k pírku široký 6 - 8 cm. Barva: šedomodrá až břidlicová. Směrem k bokům a na prsa přechází ve světlejší. Tmavé zbarvení uší, nosní masky, očních kroužků, pírka, končetin, tmavší skráňové znaky a světlá čelní partie - tzv. zrcadlo.

Pozice 6. - Barva podsady
Barva podsady: světlejší než barva krycího chlupu. Bílá není vadou.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Přípustné vady

Pozice 1. - Dle stupnice hmotnosti

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Menší odchylky od požadovaného typu těla. Zřetelný krční zářez. Užší hrudník, delší pírko. Velmi tenké nebo příliš hrubé končetiny. Užší tlamička, šířka čela ve výši očí menší než 5,5 cm u samců a menší než 5 cm u samic. Méně osrstěné, silně růžové prosvítavé a zašpičatělé uši. Délka uší 5,6 až 7 cm. Uši zeširoka nasazené, menší nevypouklé, tzv. utopené oči.

Pozice 4. - Řidší srst, delší méně pružné a hrubé pesíky. Menší odchylky od požadované délky srsti, zvláště nad 2 cm.

Pozice 5. - lehce melírovaný krycí chlup. Tmavší boky a kyčle. Tmavé čelo, které zatlačuje zrcadlo a skráňové skvrny. Mírně skvrnitý povrch těla. Ojedinělé bílé chloupky. Náznaky bočního kamzičího znaku. Téměř chybějící hřbetní pruh. Oči a drápy: menší odstínové odchylky od stanovené barvy

modrý
Navíc - siamské znaky: sklon k nahnědlé barvě.

Pozice 6. - Podsada: zónovitě odsazená. Namodralá u Si.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Nepřípustné vady

Pozice 1. - Dle stupnice hmotnosti

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Zásadní a nápadné odchylky od požadovaného typu (výluka). Dlouhý krk a plazivá pohyb (výluka). Dlouhá a úzká hlava (výluka). Uši delší než 7 cm (výluka).

Pozice 4. - Řídká srst téměř bez podsady (výluka). Velké odchylky od stanovené délky srsti v krycím chlupu (výluka).

Pozice 5. - Silné promísení tmavých znaků bílými chloupky (výluka). Bílé konečky chloupká v tmavých znacích - dojem jinovatkový povlad (výluka). Úplně chybějící siamské znaky mimo zrcadla a skráňových skvrn (výluka). Velmi tmavá nebo skvrnitá barva krycího chlutpu (výluka). Kamzičí znadky na bocích zvířete (výluka)Oči: jiná barva a drápy: bílé (vždy výluka).

žlutý
- navíc - namodralá barva znaků bez hnědého tónu (výluka)

modrý
- navíc - hnědá barva znaků (výluka)

Pozice 6. - Podsada: vysloveně zónovitě odsazená barva (výluka). Tmavší barva než je barva krycího chlupu (výluka). Silně namodralá na kterémkoliv místě (výluka).

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Zdroj standardu: Vzorník plemen králíků, ing. Zadina (2003)