Ruský (R)

Vyšlechtěn byl v minulém století v Anglii. V minulosti se nazýval též králíkem africkým, polským, čínským, egyptským, sibiřským či himalájským. Jeho původní vlastí skutečně mohla být Asie, odkud jej přivezli mořeplavci.

U nás se chová od roku 1875.

Mláďata mají nejprve srst zcela bílou a teprve ve stáří kolem jednoho měsíce se začíná v srsti objevovat i černá barva. Úplné vybarvení nastává až kolem pěti až šesti měsíců. Intenzita zbarvení je kromě jiného závislá i na teplotě. V létě je toto zbarvení méně výrazné než v zimě. Není bez zajímavosti, že ostříháme-li králíkovi nějaké místo na těle, vyroste na něm černá srst.

Jestliže chceme chov ruských něčím zpestřit, můžeme začít chovat ještě kuní. Kuní se dají připouštět s ruskými a vzniklá mláďata se registrují jako čistokrevná.

Ruský králík je jedno z nejmenších ve skupině malých plemen. Jeho chov je poměrně vhodný i pro začátečníka, problémy při jejich chovu mohou nastat vzhledem k malé četnosti tohoto plemene. S kresbou ruských králíků si člověk má možnost skutečně vyhrát. Zvláštní radostí těchto plemen je zákeřně změnit barvu z dokonale černé na naprosto odporně šedohnědou tak čtyři pět dní před výstavou.

Klub chovatelů kuních + ruských + siamských
http://www.klubkursi.estranky.cz

Odkazy

Standard plemene

Genotypy:
  anan BB CC DD gg     =     černý (Rč)
  anan BB CC dd gg     =     modrý (Rm)

anan BB cc DD gg havanovitý

Měsíční přírůstky hmotnosti:

měsíc 1. 2. 3. 4. 5. 6.
kg 0,4 0,8 1,2 1,6 2,0 2,3

Bodovací stupnice:

1. Hmotnost 10 bodů
2. Tvar 20 bodů
3. Typ 20 bodů
4. Srst 15 bodů
5. Kresba a barva kresby 20 bodů
6. Barva bílého základu a očí 10 bodů
7. Péče a zdraví 5 bodů
    100 bodů

Pozice 1. - Hmotnost

2,00 - 2,14 kg
2,15 - 2,29 kg
2,30 - 3,00 kg
8 bodů
9 bodů
10 bodů

Pozice 2. - Tvar

viz. všeobecná část

Pozice 3. - Typ
viz. všeobecná část
Tělo: mírně zavalité, válcovité. Končetiny: jemnější. Hlava: krátká, pěkně klenutá a široká, u králic poněkud jemnější. Uši: s pevnou strukturou, ale nejsou vysloveně masité, dobře osrstěné. Délka asi 9 cm.

Pozice 4. - Srst
Srst: velmi hustá v podsadě, poměrně měkká. Pesíky: jemné. Délka krycího chlupu je asi 2 cm.

Pozice 5. - Kresba a barva kresby
Kresba hlavy se skládá z masky a zbarvení uší. Maska kryje nosní krajinu, má mít podlouhle oválný tvar. Je ohraničená horní čelistí a spodním okrajem očí. Kresba uší je u kořene ostře ohraničená.
Kresba těla se skládá z kresby končetin a pírka. Končetiny jsou zbarveny od prstů k loketnímu resp. patnímu kloubu. Pírko je zbarvené celé až ke kořeni. Kresba má být ostře ohraničena. Barva kresby je buď černá, modrá nebo havanovitá. Barva drápů je tmavě rohovitá, u modrých zvířat o něco světlejší.

Pozice 6. - Barva bílého základu a očí
Základní barva podsady: čistě bílá. Oči: bledě červené se světélkující karmínovou panenkou.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Přípustné vady

Pozice 1. - Stupnice hmotnosti

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Všeobecná + tělo: úzký typ. Hlava: Menší odchylky od stanoveného typu. Uši: menší odchylky od stanovené délky.

Pozice 4. - Srst: řidší, méně pružná, poněkud delší v krycím chlupu. Pesíky: hrubší.

Pozice 5. - Méně ostré ohraničení kresby - uší u kořene, na končetinách. Maska: poněkud větší a zoubkovaná, zasahující zčásti spodní pysk. Jinobarevné nebo bílé chloupky v kresbě. Barva drápů: odstínové odchylky.

Pozice 6. - Podsada - Bílý základ: nažloutlý, sazovitý nádech kolem očí (náznak očních kroužků). Barva očí: menší odstínové odchylky. Není vadou: tmavší nádech kolem řitního otvoru a pohlaví.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Nepřípustné vady

Pozice 1. - Hmotnost nižší než 2,00 kg a vyšší než 3,00 kg (neklasifikován)

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Všeobecná + tělo: silně protažený typ (výluka). Hlava: úzká a dlouhá (výluka) Uši: <7 > 11 cm (výluka).

Pozice 4. - Srst: téměř bez podsady (výluka), velké odchylky od stanovené délky v krycím chlupu, zejména delší srst (výluka). Pesíky: velmi tvrdé.

Pozice 5. - Příliš velká nosní maska zasahující celý spodní pysk, nebo vystupující až nad oči (výluka). Velké záhyby v kresbě končetin (výluka). Silné promísení jakéhokoliv kresebného znaku bílými nebo jinobarevnými chloupky (výluka). Silný rez v barvě kresby (neklasifikován). Zcela šedá barva kresby (výluka). Bílé skvrny a skupiny v kresbě uší a v nosní masce (výluka). Bílé drápy (výluka).

Pozice 6. - Silně znečištěný bílý základ (neklasifikován). Sazovitý závoj na bílém podkladě (neklasifikován). Výrazně tmavé oční kroužky (neklasifikován). Jiná barva očí (výluka).

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Zdroj standardu: Vzorník plemen králíků, ing. Zadina (2003)