angora anglického typu - Světem zvířat 1957

Dlouhosrstá plemena



62. Angora (A)

63. Liščí (Li)

64. Zakrslý liščí (ZLi)

Prvním dlouhosrstým plemenem, byly angory. Původně se chovaly jen pro zálibu s cílem dosáhnout co nejdelší vlny. V českých zemích byl vystavován poprvé roku 1885 v české Kamenici mezi pěti tehdy známými plemeny. K hospodářskému využití vlny došlo až za první světové války.
Dříve se rozlišovaly různé typy angor (anglický, německý, francouzský, český, sovětský...), které se lišily jak vzhledem, tak kvalitou a množstvím vlny. angora českého typu - Světem zvířat 1957 angora německého typu - Světem zvířat 1957Ještě v osmdesátých letech u nás byl rozšířen jak německý, tak anglický a český typ. Podporou typu českého, byl postupně typ německý a anglický zatlačen do pozadí.
Rozšíření plemene i počet barevných rázů byl u nás dříve větší, než je dnes. Chovaly se rázy: modrý, šedý, černý, žlutý a madagaskarový.

Liščí je unás znám již dlouho, ale k jeho velkému rozšíření nikdy nedošlo. Na rozdíl od angor se nemusí stříhat a má hrubou pesíkovou srst. O něco větší oblibě se v současnosti těší zakrslý liščí.

Oposum - ABC králíkáře (1940)

Dalším dlouhosrstým plemenem, které se vyskytovalo i u nás je Oposum (O). Jeho kožešina měla napodobit vačici opossum se srstí dlouhou 4-6 cm. Jeho srst byla o něco jemnější než u králíka liščího. Oposum se stále chová ve Velké Británii.


Kromě těchto plemen, byl před nedávnem v Německu vyšlechtěn zakrslý králík "lví hlava". Králík má normální osrstění, jen kolem hlavy je srst delší. Plemeno není uznáno.