Saténový (Sa)

Pochází z Pendletonu v Kentucky (USA). Vznikl mutací v chovu Waltera Hueye roku 1932. Poprvé byli vystavováni roku 1934 v Louisvillu. Chovatelé se snažili zavést toto plemeno jako kožešinové, ale zpracovatelé o toto plemeno neměli zájem. Chovatel Price z Phoenixu se snažil zvýšit užitkovost tohoto plemene křížením s novozélandským bílým. Výsledkem křížení byl roku 1938 albín, jehož srst má díky zvláštní struktuře nažloutlý nádech (slonovinový). První export byl uskutečněn v roce 1947 do Anglie.

U nás toto plemeno poprve vystavil roku 1984 Jaroslav Pecháč ze Skorotic. Jednalo se tehdy světově nejpopulárnější saténové slonovinové červenooké. V roce 1986 se choval již ve třech barevných rázech. Vrcholem rozšíření saténových králíků byl rok 1991, kdy bylo vystaveno na národní výstavě mláďat 24 králíků. Potom zájem o toto plemeno ochladl. V letech 1995 - 1997 nebyl vystaven na žádké vrcholové výstavě. V roce 2001 byl vystaven na národní výstavě mláďat v počtu 6 ks.

Další informace: Jiří Schönfeleder - Saténový králík, Chovatel 11/1999
Klub: http://klubsa.webnode.cz/

Odkazy

Standard plemene

Genotypy:
Jsou uznány všechny barevné rázy plemen s normální srstí mimo plemen s kresbou strakáčů a japonského králíka. Genotypy odpovídají příslušným plemenům a barevným rázům plemen s normální srstí.
Genotyp Plemeno Výchozí plemeno
aa----sasa slonovinový červenooký (Saslčo)       albín
AA---- xx sasa slonovinový modrooký (saslmo) leucín
AA BB CC DD gg sasa černý (Sač) Aljaška
AA BB CC dd gg sasa modrý (Sam) Vídeňský modrý
achiachi BB CC DD GG sasa       činčilový (Sači) Činčila
AA BB cc DD gg sasa havanovitý (Sahav) Havana
AA bb CC DD GG yy sasa červený (Sačerv) Novozélandský červený
AA BB cc dd gg sasa marburský (SaMa) Marburský
AA BB CC DD GG yy sasa zaječí (Sazaj) Deilenar
AA bb CC DD gg sasa durynský (SaDu) Durynský
AA BB cc dd GG sasa rys (SaRys) Rys
aman bb CC DD gg sasa siamský (SaSi) Siamský

Měsíční přírůstky hmotnosti:

měsíc 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
kg 0,4 0,9 1,4 1,9 2,3 2,6 2,8 3,0

Bodovací stupnice:

1. Hmotnost 10 bodů
2. Tvar 20 bodů
3. Typ 20 bodů
4. Srst - hustota, délka, struktura 15 bodů
5. Saténový lesk 20 bodů
6. Barva krycího chlupu a podsady, příp. mezibarva 10 bodů
7. Péče a zdraví 5 bodů
    100 bodů

Pozice 1. - Hmotnost
2,50 - 2,75 kg
2,75 - 2,99 kg
3,00 - 4,00 kg
8 bodů
9 bodů
10 bodů

Pozice 2. - Tvar
viz. všeobecná část

Pozice 3. - Typ
viz. všeobecná část
Tělo: mírně zavalité, válcovité. Krk: krátký. Hlava: široká čelní a nosní partie, u samic poněkud jemnější. Končetiny: silné, středně dlouhé. Uši: masité, dobře osrstěné, dobře na koncích zaoblené. Délka je 10 - 11,5 cm.

Pozice 4. - hustota, délka a struktura srsti
Srst: mimořádně hustá. Délka krycího chlupu: 2,5 - 3 cm. Saténový faktor: mimořádně malý průměr všech druhů chlupů (podsada, krycí, pesíky) to znamená, že srst je mimořádně jemná oproti plemenům s normální srstí. Pesíky: přesahují asi o 3 mm.

Pozice 5. - saténový lesk
Lesk: velice silný, hedvábně třpytivý, vyvolaný saténovým faktorem, který vykazují všechny druhy chlupů. Saténový faktor: tvorba zcela průhledného, jakoby sklovitého obalu všech chlupů se schopností odrážet světelné paprsky.

Pozice 6. - Barva krycího chlupu a podsady, příp. mezibarva
Průsvitný (sklovitý) obal chlupů způsobuje, že se barva krycího chlupu, podsady, případně i mezibarva projeví zřetelně intenzivněji než u stejných rázů s normální srstí.

slonovinový červenooký
Barva krycího chlupu:: čistě bílá, rozkládá se zcela stejnoměrně po celém povrchu těla vč. hlavy, uší. Pesíky: lesklé, dodávají krycímu chlupu stříbřitý nádech. Oči: růžové s karmínovou panenkou. Drápy: bílé.
Barva podsady: shoduje se s barvou krycího chlupu, bez stříbřitého lesku.

slonovinový modrooký
Barva krycího chlupu:: čistě bílá. Rozkládá se zcela stejnoměrně po celém povrchu těla vč. hlavy, uší a končetin. Oči: světle modré s tmavou panenkou. Drápy: bílé.
Barva podsady: shoduje se s barvou krycího chlupu.

černý
Barva krycího chlupu:: mimořádný lesk, sytě pronikavě černá. Rozkládá se zcela stejnoměrně po celém povrchu těla vč. hlavy, uší a končetin. Oči: tmavohnědé. Drápy: tmavě rohovité.
Barva podsady: sytě tmavomodrá, prostá ojedinělých bílých chloupků.

modrý
Barva krycího chlupu:: lesklá, sytá, velmi tmavá modř. Rozkládá se zcela stejnoměrně po celém povrchu těla vč. hlavy, uší a končetin. Břicho: nepatně světlejší. Oči: modrošedé. Drápy: tmavě rohovité
Barva podsady: o něco světlejší než barva krycího chlupu, sytá, prostá ojedinělých bílých chloupků.

činčilový
Krycí barva: popelavě šedá s namodralým nádechem a černými konečky pesíků. Rozkládá se stejnoměrně po celém povrchu těla vč. prsou končetin. Na bocích má zasahovat co nejhlouběji. Pesíky: na hřbetě vločkovitě seskupeny = stínování = housenkování. Pod krycím chlupemk je asi 3 mm široký černý proužek, který prosvítá ke krycí barvě. Pírko: na povrchu černé, promíšené šedobílými chlupy. Divoké znaky: bílé až šedobílé. Uši: černě lemované. Oči: tmavohnědé. Drápy: tmavě rohovité až černé.
Barva podsady: sytě tmavě modrá na celém na povrchu těla. zaujímá asi 2/3 délky chlupu. Mezibarva: asi 7 mm široký šedobílý až bílý proužek. Ostře ohraničen od podsady i černému proužku pod krycím chlupem.

havanovitý
Barva krycího chlupu: sytě tmavohnědá, lesklá. Důraz: Rozkládá se zcela stejnoměrně po celém povrchu těla, bez odstínových odchylek na různých částech. Oči: tmavohnědé se světélkující panenkou. Drápy: tmavě rohovité.
Barva podsady: sytě modrá, prostá ojedinělých bílých nebo jinobarevných chloupků.

červený
Barva krycího chlupu:: intenzivně červená na celém povrchu (připomíná liščí červeň), vykazuje vysoký lesk. Rozprostírá se stejnoměrně po celém povrchu těla vč. hlavy, uší a končetin a má zasahovat po stranách co nejhlouběji k břichu. Divoké znaky: světlejší, ne však bílé. Oči: tmavohnědé, oční kroužky co nejužší. Drápy: tmavě rohovité.
Barva podsady: co nejvíce se podobá barvě krycího chlupu, zasahuje až ke kůži.

marburský
Barva krycího chlupu: světlá pastelová modř s nádechem velmi lehce nahnědlého závoje stejnoměrně rozložená po celém těle. Na místech s kratší srstí (hlava, uši, končetiny) se závoj projevuje nepatně výrazněji. Oči: šedomodré s mírně světélkující panenkou. Drápy: rohovité
Barva podsady: téměř stejná, nepatrně světlejší než modř krycího chlupu, bez ostrého ohraničení.

zaječí
Barva krycího chlupu: výrazně svítivě červenohnědá. Zasahuje co nejníže na boky a je silně černě vločkovaná. Barva na prsou a hrudních končetinách je shodná s barvou krycího chlupu, zpravidla není vločkovaná. Přednost případné vločkování. Divoké znaky: (úzké oční kroužky, skráňová obruba, vnitřní strany končetin, břicho a spodina pírka) světle tříslové. Zátylkový klín je malý a zbarven červeně hnědý. Skvrnky u pohlaví jsou výrazné, tmavé. Uši: černě lemovány. Pírko: povrch je silně promísen černými chloupky. Oči: tmavohnědé. Drápy: hnědočerné
Mezibarva: 4 - 6 mm široká, ohnivě červenohněkdá, ostře ohraničená. Podsada: zaujímá asi 2/3 délky srsti, je krom břicha sytě mordá, na břiše světle tříslová a u pohlaví modrá.

durynský
Barva krycího chlupu:: žlutohnědá až žlutočervená. Závoj: na této barvě se roprostírají velmi tmavé pesíky tvořící velmi jemný sazovitý závoj. Barva je velmi výrazná jako celek na: čele, skráních, hřbetě, skvrnách u pohlaví, svrchní straně pírka. Kamzičí znaky: nosní maska, která nesmí přesahovat výši očí, oční kroužky, uši, skráňová obruba, boční pruhy, břicho, vnitřní strany končetin, spodina pírka. Barva znaků: tmavě sazovitá, nesmí být ostře ohraničená a má plynule přecházet do barvy krycího chlupu. Oči: tmavohnědé. Drápy: tmavě rohovité.
Barva podsady: výrazně žlutočervená, bez jakéhokoliv odsazení má zabíhat až ke kůži, na místech kamzičích znaků: krémová, nikdy namodralá

rys
Barva krycího chlupu: po celém povrchu těla vč. hlavy, uší, prsou a končetin světle stříbřitě modrá se slabě prosvěcujícím červenohnědým tónem mezibarvy, čímž vzniká dojem jinovatkového závoje. Oční kroužky: jou úzké a šedobílé. Divoké znaky: velmi světlé, až bílé. Zátylek: malý klín matně červenohnědé barvy. Obruba prstů: bílá. Oči: šedomodré se světélkující panenkou. Drápy: tmavě rohovité
Mezibarva: sytě červenohnědá, šířka 3 - 4 mm, vůči podsadě ostře ohraničená. Podsada: asi 1 cm široká a na povrchu těla čistě bílá, sahá až ke kůži. Na břiše - namodralá, navazující bez mezibarvy na bílou barvu krycího chlupu.

siamský
Barva krycího chlupu: velmi světle nažloutle šedá (madagaskarová)i na břiše. Směrem k bokům a na prsa se dále zesvětluje. Zátylek a lopatková partie jsou mírně tmavší. Siamské znaky: Tmavé zbarvení uší, nosní masky, očních kroužků, pírka, končetin, méně výrazný hřbetní pruh široký asi 8 cm, tmavší skráňové znaky a světlá čelní partie - tzv. zrcadlo. Spodina pírka může být světlejší. Barva očí: hnědá, světélkující panenka je výrazná. Drápy: tmavě rohovité.
Barva podsady: světlejší než barva krycího chlupu. Bílá není vadou.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Přípustné vady

Pozice 1. - Stupnice hmotnosti

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Všeobecná č. + Tělo: poněkud proatženější. Krk: delší. Končetiny: slabší a delší. Hlava: užší a delší. Uši: Menší odchylky od stanovené délky, tenčí, méně osrstěné, špičaté.

Pozice 4. - Srst: méně hustá. Menší odchylky od stanovené délky v krycím chlupu, hrubší se sklone ke struktuře srsti plemen s normální strukturou. Ojedinělá místa se sklonem k plstění.

Pozice 5. - Saténový lesk: poněkud slabší u všech druhů chlupů, méně výrazný u kůže (kořene chlupů)

Pozice 6. -

slonovinový červenooký
Barva krycího chlupu: mírně nažloutlý nádech, srst bez lesku, mírné znečištění. Menší stenoměrnost. Šedý nádech: hlava, krk a podskrání. Oči: mírné odstínové odchylky od stanovené barvy. Podsada: mírně nažloutlá nebo mírně znečištěná.

slonovinový modrooký
Barva krycího chlupu: odchylky od čistě bílé barvy. Menší stenoměrnost. Nažloutlý nebo našedlý nádech na hlavě, krku, skráňové obrubě ap., mírné znečištění kdekoliv na těle. Oči: mírné odstínové odchylky od stanovené barvy. Podsada: mírně nažloutlá nebo mírně znečištěná.

černý
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. Barva krycího chlupu: Méně intenzivní čerň. Slabě skvrnitá nebo melírovaná. Ojedinělé bílé chloupky, mírný rez. Menší odstínové odchylky v barvě drápů a očí. Podsada: poněkud světlejší, ojedinělé bílé chloupky, světlejší úzký proužek u kůže.

modrý
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. Barva krycího chlupu: světlejší, připomínající Mm. Slabě skvrnitá nebo melírovaná. Slabý jinavatkový nádech na částech krycího chlupu. Slabý nahnědlý nádech na a pod krycím chlupem, světlé vousy, slabší stejnoměrnost zbarvení. Ojedinělé bílé chloupky. Malé odchylky v barvě drápů a očí. Podsada: ojedinělé bílé chlouky, slabší intenzita barvy, slabě nahnědlý nádech, světlejší pásek u kůže.

činčilový
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. Světlejší: prsa a hrudní končetiny, boky a kyčle, pásky na hrudních konč. Větší zátylkový klín, slabší: černé lemování uší, rez. Nahnědlý nádech: hlava, uši, tělo. Malé odchylky v barvě drápů a očí. Mezibarva: poněkud užší, širší, méně ostré ohravičení, méně výrazná, šedá. Podsada: světlejší, s ojedinělými bílými chloupky.

havanovitý
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. Barva krycího chlupu: matnější, šedě melírovaná. Ojedinělé bílé chloupky, mírný rez, nestejnoměrné rozložení havanovité barvy (skvrny různé intenzity barvy). Menší odstínové odchylky v barvě drápů a očí. Podsada: poněkud světlejší, ojedinělé bílé chloupky, světlejší úzký proužek u kůže.

červený
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. Barva krycího chlupu: světlejší - připomínající Bu, ojedinělé černé nebo bílé chloupky, slabší nádech šedi na na hlavě a uších, zvláště na lemu. Světlejší: pásky na hrudních konč., prsa, boky, kyčle a končetiny. Krycí barva: poněkud skvrnitá. Malé odchylky v barvě drápů a očí. Podsada: ojedinělé bílé a černé chlouky, zbarvení neprobíhající ve stejném tónu až ke kůži.

marburský
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. Vzhled: poněkud tmavší nebo světlejší barva krycího chlupu. Ojedinělé bílé chloupky. Nahnědlý závoj: značně slabý. Stejnoměrnost: slabší s výjimkou míst s kratší srstí. Slabší rez, slabý jinovatkový nádech, tvořený delšími stříbřitě lesklými pesíky. Oči: slabší nahnědlý nádech na duhovce. Drápy: velmi světlé, rohovinové. Podsada: ojedinělé bílé chloupky, světlejší s odstínem do světle šedé.

zaječí
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. Malé odchylky od červenohnědé barvy krycího chlupu. Poněkud světlejší: boky a kyčle, pásky na hrudních konč. Větší zátylkový klín, slabší: černé lemování uší. Pírko: bílá spodina. Ojedinělé bílé chloupky. Břicho: téměř bílá barva krycího chlupu, je-li vyvážená tmavými skvrnami u pohlaví. Malé odchylky v barvě drápů a očí. Mezibarva: poněkud užší, širší, méně ostré ohraničení, nevýrazná. Podsada: světlejší na povrchu těla a na prsou, s ojedinělými bílými chloupky na povrchu těla a na prsou. Na břiše: slonovinová barva s výjimkou tmavších skvrn u pohlaví, modrá na celé spodině těla.

durynský
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. Barva krycího chlupu: světlá, bledá, nevýrazně se projevující, bez tmavohnědého, velmi světle sazovitého závoje, celkový poněkud tmavý dojem, ojedinělé bílé chloupky. Kamzicí znaky: slabší, méně výrazné vez intenzivního sazovitého zbarvení. Poněkud tmavší hlava jako celek. Menší odstínové odchylky v barvě drápů a očí. Podsada: barevně matná, zónovitě odsazená, ojedinělé bílé chloupky, velmi světle našedlá nebo slabě namodralá v místech intenzivních kamzičích znaků, světlejší úzký proužek u kůže.

rys
Barva krycího chlupu: mírné odchylky v předepsané barvě. Ojedinělé bílé chloupky na povrchu těla. Jinovatkový závoj: slabší. Slabší rez. Větší zátylkový klín, širší oční kroužky. Oči: menší odstínové odchylky, zvláště slabý nahnědlý nádech na duhovce očí.. Drápy: menší odstínové odchylky. Mezibarva: méně výrazná, neostře ohraničená a užší na povrchu těla. Podsada: lehce našedlá na povrchu těla, světlejší na břiše.

siamský
Intenzita: slabší, méně výrazná, připomínající zbarvení plemen s normální srstí. lehce melírovaný krycí chlup. Tmavší boky a kyčle. Tmavé čelo, které zatlačuje zrcadlo a skráňové skvrny. Mírně skvrnitý povrch těla. Ojedinělé bílé chloupky. Náznaky bočního kamzičího znaku. Téměř chybějící hřbetní pruh. Oči a drápy: menší odstínové odchylky od stanovené barvy. Podsada: zónovitě odsazená.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Nepřípustné vady

Pozice 1. - Hmotnost nižší než 2,50 kg a vyšší než 4,00 kg (neklasifikován)

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Všeobecná č. + Tělo: vysloveně úzké, protáhlé, dlouhý krk (výluka). Hlava: Dlouhá a úzká. Uši: <8 a >12,5 cm (výluka).

Pozice 4. - Srst: vysloveně řídká, (= téměř bez podsady) (výluka), velké odchylky od stanovené délky v krycím chlupu (výluka), zcela odpovídající struktuře plemen s normální srstí (výluka), vatovitá, zplstěná na více místech nebo větší ploše (výluka).

Pozice 5. - Saténový lesk: zcela chybející (výluka). Poznámka: u zvířat v silnějším línání se lesk přechodně vytrácí a proto je nutno zvířata neklasifikovat s poznámkou: Pro silnější línání nelze posoudit výraznost lesku.

Pozice 6. -

slonovinový červenooký
Krycí chlup: Velké odchylky od čistě bílé barvy (výluka). Silné znečistění srsti nebo silná skvrnitost (neklasifikován). Oči: jiná barva (výluka). Drápy: jiná barva (výluka). Podsada: velké odchylky od čistě bílé barvy (výluka), silně znečistěná (neklasifikován).

slonovinový modrooký
Krycí chlup: Velké odchylky od čistě bílé barvy (výluka). Silné znečistění srsti nebo silná skvrnitost (neklasifikován). Oči: jiná barva (výluka). Drápy: jiná barva (výluka). Podsada: velké odchylky od čistě bílé barvy (výluka), silně znečistěná (neklasifikován).

černý
Krycí chlup: výrazně našedlý nádech nebo šedě mramorovaný (vždy výluka). Silný rez (neklasifikován), silně promísený bílými chloupky a skupiny bílých chloupků (vždy výluka). Jiná barva očí (výluka). Drápy: bílé (výluka). Podsada: bílá a téměř bílá (výluka), širší světlý až bělavý proužek u kůže (výluka), silně promísená bílými chloupky (výluka).

modrý
Krycí chlup: velmi světlá barva (výluka), téměř černá barva (výluka). Silný rez (neklasifikován). silně promísený bílými chloupky a skupinky bílých chloupků (vždy výluka). Silně nahnědlá krycí barva (výluka). Jiná barva očí(výluka). Drápy: velmi světle rohovité nebo bílé (výluka). Podsada: velmi světlá až téměř šedobílá (výluka), silný nahnědlý nádech zvláště v její horní části (výluka), silně promísená bílými chloupky (výluka).

činčilový
Krycí chlup: velmi světlá barva, připomínající světlou stříbřitost (výluka), zcela chybějící housenkování bez tvorby vloček (výluka), zcela nažloutlá či nahnědlá barva (výluka). Silný rez (neklasifikován). Bílé pásky na hrudních končetinách jdoucí až ke kůži (výluka). Oči: Jiná barva očí nebo mramorované (výluka). Drápy: bílé (výluka). Mezibarva: chybí (výluka), nahnědlá (výluka), příliš široká nebo úzká (výluka). Podsada: šedobílá na těle, bílá na břiše (vždy výluka), silně promísená bílými chloupky (výluka).

havanovitý
Krycí chlup: silně šedě melírovaný (výluka). Silný rez (neklasifikován), silně promísený bílými chloupky a skupiny bílých chloupků (vždy výluka). Vysloveně skvrnitá nebo naprosto nestejnoměrně rozložená barva kryc. chlupu (výluka). Jiná barva očí (výluka). Drápy: bílé (výluka). Podsada: velmi světlá až bělavá (výluka), širší světlý až bělavý proužek u kůže (výluka), silně promísená bílými chloupky (výluka).

červený
Krycí chlup: příliš světlý nebo světle žlutý (výluka), silně promísený bílými nebo černýcmi chloupky (výluka), velmi světlá prsa a hrudní končetiny (výluka). Uši: souvisle černě lemované (výluka). Skupina bílých chloupků, čistě bílé pásky na hrud. konč. (vždy výluka). Divoké znaky: úplně bílé vč. spodiny pírka (výluka). Jiná barva očí(výluka) nebo bílý dráp (výluka). Podsada: bílá, našedlá či namodralá (výluka), silně promísená bílými chloupky (výluka).

marburský
Barva krycího chlupu: bez jakéhokoliv náznaku nahnědlého závoje. Rozložení barvy: silně nestejnoměrné. Silný rez (neklasifikován). Srst: silně promísená bílými chloupky, skupiny bílých chloupků (výluka). výrazný jinovatkový nádech na celém těle (výluka). Oči: zcela jiná barva a drápy: bílé (vždy výluka). Podsada: silně promísená bílými chloupky (výluka), šedobílá až bílá (výluka).

zaječí
Krycí chlup: zcela nevýrazná barva, neodpovídající červenohnědé (výluka), zcela chybějící housenkování bez tvorby vloček (výluka), skupinky bílých chloupků na červenohnědě zabarvených partiích (výluka). Vysloveně bílé pásky na hrudních končetinách (výluka). Zcela chybějící černé lemování uší (výluka). Zcela bílá barva krycího chlupu na břiše, která potlačuje tmavé skvrny u pohlaví (výluka). Oči: zcela jiná barva očí (výluka). Drápy: bílé (výluka). Mezibarva: chybí (výluka), nahnědlá (výluka), příliš široká nebo úzká (neklasifikován). Podsada: vysloveně bílá na celé spodině těla od prsou až k pohlaví (výluka), velmi světlá až bílá na povrchu těla (výluka). Podsada i mezibarva silně promísená bílými chloupky (výluka).

durynský
Krycí chlup: silně promísený bílými chloupky a skupiny bílých chloupků (vždy výluka). bílý koneček pírka (výluka). bílá spodina pírka (výluka). Kamzicí znak: chybějící (výluka). Hlava: úplně tmavá až černá (výluka). Jiná barva očí (výluka). Drápy: bílé (výluka). Podsada: modrá na místech kamzicích znaků (výluka), bílý proužek u kůže (výluka), slabě namodralá na hřbetě a místech bez kamzičích znaků (výluka).

rys
Barva krycího chlupu mimo divoké znaky: připomínající barvu marburského králíka (výluka). Silný rez (neklasifikován). Srst: mimo divoké znaky silně promísená bílými chloupky, skupinky bílých chloupků (výluka). Hrudní končetiny: bílé pásky sahající až ke kůži (výluka). Oči: zcela jiná barva a drápy: bílé (vždy výluka). Mezibarva: velmi matná nebo chybějící (výluka). Podsada: šedomodrá na povrchu těla (výluka), šedobílá až bílá na břiše (výluka).

siamský
Silné promísení tmavých znaků bílými chloupky (výluka). Bílé konečky chloupká v tmavých znacích - dojem jinovatkový povlad (výluka). Úplně chybějící siamské znaky mimo zrcadla a skráňových skvrn (výluka). Velmi tmavá nebo skvrnitá barva krycího chlutpu (výluka). Kamzičí znadky na bocích zvířete (výluka)Oči: jiná barva a drápy: bílé (vždy výluka).namodralá barva znaků bez hnědého tónu (výluka). Podsada: vysloveně zónovitě odsazená barva (výluka). Tmavší barva než je barva krycího chlupu (výluka). Silně namodralá na kterémkoliv místě (výluka).

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Zdroj standardu: Vzorník plemen králíků, ing. Zadina (2003)