Nitranský (Ni)

Plemeno vzniklo na Slovensku, ve výzkumném ústavu v Nitře. Vyšlechtil jej doc. ing. Jaroslav Zelník CSc. K jeho šlechtění byl použit ruský, francouzský stříbřitý a kalifornský. Chovným cílem bylo vyšlechtit plemeno masného králíka. Poprvé byli vystavováni v roce 1975 v Nitře a jako plemeno byl uznán roku 1977.

Garantem chovu a dalšího šlechtění se stal slovenský klub chovatelů masných plemen KANINO (kalifirnský, nitranský, novozélanský). V 80. letech nastal útlum rozvoje a proto se koncem 80. let přistoupilo k regeneraci vídeňským modrým. Tím se zlepšíl typ a barva, zhoršila se však jeho ranost. V Čechách není velký rozdíl mezi kalifornským modrým a nitranským. Na Slovensku se tomu rozhodli čelit a KANINO vypracoval nový standard. Oproti kalifornskému se změnila nosní maska, která má pravidelný oválný tvar a zasahuje do úrovně očí. Na kořeni uší a odrajích masky je na rozhraní bílé srsti žlutohnědé ostře ohraničené lemování.

Další informace: Jaroslav Fingerland - Úvaha o králíku nitranském, Chovatel 10/1996
Pavel Grígeľ - Nitranský králík, Chovatel 10/1997

Kontakt: http://kchkmp.wz.cz

Odkazy

Standard plemene

Genotypy:
  anan BB CC dd gg

Měsíční přírůstky hmotnosti:

měsíc 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
kg 0,5 1,5 2,2 3,0 3,5 3,8 4,0 4,25

Bodovací stupnice:

1. Hmotnost 10 bodů
2. Tvar 20 bodů
3. Typ 20 bodů
4. Srst 15 bodů
5. Kresba a barva kresby 20 bodů
6. Barva bílého základu a očí 10 bodů
7. Péče a zdraví 5 bodů
    100 bodů

Pozice 1. - Hmotnost
3,50 - 3,74 kg
3,75 - 4,24 kg
4,25 - 5,25 kg
8 bodů
9 bodů
10 bodů

Pozice 2. - Tvar
viz. všeobecná část

Pozice 3. - Typ
viz. všeobecná část
Tělo je velmi zavalité s širokou hrudní i pánevní partií, dobře osvalené. Hlava je robustní, krátká., zvláště v čele široká, u králic poněkud jemnější. Končetiny jsou silné ze široka nasazené. Uši jsou pevné, masité, dobře na koncích zaoblené. Jejich délka je 10,5 až 11,5. Krk je téměř neznatelný.

Pozice 4. - Srst
Srst je hustá v podsadě, elastická se stejnoměrnými lesklými pesíky. Délka krycího typu je asi 3 cm.

Pozice 5. - Kresba a barva kresby
Kresba hlavy: maska a zbarvení uší. Maska kryje nosní krajinu, má mít oválný, co nejpravidelnější tvar a zasahuje do úrovně očí. Kresba uší je u kořene ostře ohraničená. Končetiny jsou zbarveny k loketnímu resp. patnímu kloubu. Pírko je zbarvené celé. Kresba končetin: ostře ohraničená. Barva kresby: modrá ve světlejším odstínu. Barva drápů: rohovitá se světlejším odstínem.

Pozice 6. - Barva bílého základu a očí
Barva krycího chlupu i podsada je čistě bílá. Barva očí je růžová s karmínovou panenkou.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Přípustné vady

Pozice 1. - Stupnice hmotnosti

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Užší, delší tělo. Tenčí, jemnější končetiny. Méně výrazná hlava, zvláště u samců. Tenčí uši s menšími odchylkami od stanovené délky.

Pozice 4. - Srst: řidší. Pesíky: nejstejnoměrně rozložené, měkké nebo tvrdé. Menší odchylky od předepsané délky srsti.

Pozice 5. - Méně ostré ohraničení kresby, masky zasahující na spodní pysk. Barva kresby: světlejší spodina pírka, bílé chloupky v kresbě, slabší rez. Barva drápů: mírné odchylky.

Pozice 6. - Nažloutlá barva bílého základu, náznak očních kroužků. Malá pigmentová skvrna na spodní partii krčního zářezu nebo na laloku. Pigmentované skvrny na mléčných bradavkách a u pohlaví nejsou vadou. Menší odstínové odchylky od stanovené barvy očí.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Nepřípustné vady

Pozice 1. - Hmotnost nižší než 3,50 kg a vyšší než 5,25 kg (neklasifikován)

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Velmi úzké a dlouhé tělo (výluka). Úzká a dlouhá hlava (výluka). Uši delší než 13,5 cm (výluka).

Pozice 4. - Srst: téměř bez podsady a velké odchylky od stanovené délky nebo struktury (v obou případech výluka), příliš měkká nebo hrubá (výluka)

Pozice 5. - Zcela nevýrazná kresba (neklasifikován). Bílé skvrny a skupiny v kresbě (výluka). Barva kresby: jiná než šedomodrá (výluka), silný rez (neklasifikován). Bílý dráp (výluka).

Pozice 6. - Silně znečištěný bílý základ (neklasifikován). Sazovitý závoj (neklasifikován). Pigmentované skvrny jinde než po jedné na krčním zářezu nebo laloku, pigmentované, výrazné a úplné oční kroužky(vždy neklasifikován). Jiná barva očí (výluka).

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Zdroj standardu: Vzorník plemen králíků, ing. Zadina (2003)