Chov králíků pro masnou produkci
MVDr. Jiří Dousek; Doc Ing. Zdeněk Jedlička; Ing. Antonín Jelínek, CSc.; Ing. Libor Lacina; Doc. Ing. Karel Mach, CSc.; Ing. Josef Zadina
Vydalo NATURAL s.r.o.v nakladatelství APROS roku 1994 (174 stran), 65,- Kč

Jak ostatně název velmi jasně napovídá, je to kniha zaměřená na chov pro masnou produkci. Najdete i několik kapitol, které se dají vztáhnout na chov jakýchkoliv králíků. Celá kniha je napsána jako učebnice a dá se sehnat v knihkupectví na stanici metra A - Dejvická mezi učebnicemi pro střední školy.
Velmi dobře je napsaná kapitola o výživě, která je narozdíl od mnoha jiných knih napsaná srozumitelně a stručně. Chovatelé jistě ocení popis několika vitamínových směsí. Někomu, kdo uvažuje nad faremním chovem králíků poskytne kniha úplný materiál k předběžné kalkulaci nákladů.
V knize si najde svoje každý chovatel. Je to jedna z mála publikací pro užitkový chov králíků a svůj účel plní na výbornou. I zkušený chovatel, zde najde něco nového a pro začátečníka se stane dobrou základní příručkou.

Názor na knihu:
Mezi mnoha knihami pro králíčky-mazlíčky je tahle konečně ta, kde se člověk dozví FAKTA typu od kdy se dá poznat pohmatem březost, jak vypadá králíčí moč správně, kam až sahají cévy v drápech (hodí se při stříhání) atd. atd. Málokterá klasická knížka, kterou si lidé kupují zároveň se svým prvním zakrslíkem může podat tak konkrétní informace. Kdyby si místo takových knížek každý odnesl domů "Chov králíků pro masnou produkci", ušetřil by se otázek a dohadů typu:
- Mají králíci také mléčné zuby?
- Línají i mláďata? Kolikrát za rok králík líná? Nelíná už můj králík nějak moc dlouho?
- Zdá se mi že můj králík nějak špatně vidí, když mu něco podám, jako když to nemůže najít, je nemocný?
- Může se králičice připustit kdykoli, nebo je jen pár dní v roce kdy to jde?
- Je možné že se nám pár králíčat narodilo jeden den a ostatní druhý den?

Pro majitele domácích mazlíčků bych tedy doporučila hlavně kapitolu Základy anatomie a fyziologie, kapitolu Rozmnožování a hlavně kapitolu "Zdravotní problematika". Ještě jsem nenašla knížku, kde by byly tak důkladně, srozumitelně a v takovém rozsahu popsány nemoce, příznaky a jejich léčba. Ovšem i kapitola "Výživa a krmení" není marná, protože v téhle oblasti panuje mezi majiteli králíků taky hodně dohadů a překvapení typu: "Jak to že si můj králíček pochutnal na vařené bramboře? Nemůže mu to uškodit?"
Prostě je to skvělá knížka pro každého kdo se chce o králících opravdu něco dozvědět. A přitom má celkem příznivou cenu oproti jiným, méně kvalitním knihám.

S přátelským pozdravem
Erika Pončíková